MAKSYM WYZNAWCA

Urodził się w 582 r. w Palestynie. Przez 10 lat wychowywał się pod opieką opata klasztoru. W 614 r. uciekł przed inwazją perską w okolice Konstantynopola, a później około 626 r. wyjechał do Kartaginy. W Kartaginie stawił czoło monofizytyzmowi, a potem monoteletyzmowi. Ortodoksja Maksyma stała się przyczyną jego wygnania. W 653 r. został deportowany do Konstantynopola, uwięziony i skazany na wygnanie do Tracji. W 662 r. został postawiony przed synodem w Konstantynopolu i ponownie skazany na karę wygnania oraz obcięcia języka i prawej ręki. Zmarł na wygnaniu w Lacji w Kolchidzie w 662 r.

Zachowało się 90 pism Maksyma. Są wśród nich pisma egzegetyczne, m.in.: O kwestiach i wątpliwościach Pisma Świętego, Kwestie, pytania i odpowiedzi; pisma ascetyczno-mistyczne, m.in.: Dwieście rozdziałów o wiedzy, Dialog o ascezie; liturgiczne: Mystagogia, Rachuba kościelna; komentarze do pism oraz pisma teologiczne. W swych pismach korzystał z dorobku poprzednich Ojców, głównie Orygenesa, Ewagriusza z Pontu i Grzegorza z Nazjanzu. Był obrońcą chrystologii chalcedońskiej i jako taki został oczyszczony z zarzutu herezji przez VI Sobór Ekumeniczny w 680 r.

Por. C. V. Manzanares, Pisarze wczesnochrześcijańscy I-VII w., Warszawa 2001; F. Drączkowski, Patrologia, Pelplin-Lublin, 1999.

Jedna myśl w temacie “MAKSYM WYZNAWCA

  1. „Kiedy duch w porywie miłości wychodzi z siebie do Boga, wtedy traci czucie samego siebie i innych rzeczy. Oświecony bowiem łaska Boską i nieskończoną światłością, zatraca czucie rzeczy stworzonych, podobnie jak oko cielesne nie widzi gwiazd porannych w snopach promieni wstającego słońca” (Maksym Wyznawca, Księga miłości).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s