JUSTYN

Najważniejszy grecki apologeta z II w. Urodził się ok. 100 r. Sychem (Palestyna) w rodzinie pogańskiej. Szukając najlepszej filozofii, uznał za taką Ewangelię, przepełniony podziwem dla odwagi chrześcijan wobec męczeństwa. Po nawróceniu podróżował jako kaznodzieja po różnych miastach. Ostatecznie osiadł w Rzymie, gdzie w 165 r. został ścięty wraz z innymi sześcioma chrześcijanami. Zachowała się autentyczna relacja z jego procesu, oparta na aktach sądowych.

Był bardzo płodnym pisarzem, lecz do naszych czasów zachowały się jedynie 2 jego Apologie i Dialog z Żydem Tryfonem. Słowa z Ewangelii Janowej o Logosie oświecającym wszystkich ludzi pozwoliły mu, jako pierwszemu, przerzucić pomost między chrześcijaństwem a filozofią. Jego rozumienie Eucharystii jest bliskie z pojmowanie jej w Didache.

Por. H. Pietras, Początki teologii Kościoła, Kraków 2007; C. V. Manzanares, Pisarze wczesnochrześcijańscy I-VII w., Warszawa 2001.

Jedna myśl w temacie “JUSTYN

  1. „Już nawet sam zdrowy rozsądek podpowiada, że ludzie prawdziwie pobożni i przyjaciele mądrości cenią i miłują tyko prawdę, nie idą zaś, gdyby były fałszywe, za opiniami nawet przyjmowanymi tradycyjnie. Właśnie zdrowy rozsądek podpowiada, iż mędrzec nie tylko nie powinien naśladować niesprawiedliwych w ich słowach i czynach, lecz zawsze i wszędzie, dla dobra swej duszy, choćby groziła śmierć, powinien głosić i praktykować sprawiedliwość” (Św. Justyn, Apologia chrześcijan do Antonina Piusa).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s