IGNACY ANTIOCHEŃSKI

Jeden z Ojców apostolskich Kościoła, biskup Antiochii o wielkim autorytecie. Za panowania Trajana (98-117) został skazany na rozszarpanie przez dzikie zwierzęta na arenie w Rzymie. Po drodze z Syrii do Rzymu pisał listy do Kościołów mijanych po drodze, a więc do chrześcijańskich gmin Efezu, Magnezji, Trallach, Filadelfii, Smyrny, Rzymu i do Polikarpa ze Smyrny. Są one najważniejszym świadectwem istnienia w tych czasach zorganizowanej hierarchii kościelnej z biskupami, prezbiterami i diakonami.

W swojej eklezjologii odrzuca rolę proroków i opowiada się za episkopatem monarchicznym. Ścisła łączność z biskupem – bez którego nie można celebrować agapy, udzielać chrztu czy sprawować Eucharystii – chroni przed błędem i herezją. We wspólnocie Kościołów szczególne znaczenie przypisuje Kościołowi rzymskiemu.

Por. H. Pietras, Początki teologii Kościoła, Kraków 2007; C. V. Manzanares, Pisarze wczesnochrześcijańscy I-VII w., Warszawa 2001.

2 myśli w temacie “IGNACY ANTIOCHEŃSKI

  1. „Składam siebie w ofierze za życie wasze i za tych, których posłaliście na chwałę Bożą do Smyrny, skąd też i do was piszę, dziękując Panu, pełen miłości do Polikarpa, tak jak i do was. Pamiętajcie o mnie, jak i o was pamięta Jezus Chrystus. Módlcie się za Kościół w Syrii, skąd wiozą mnie do Rzymu, bo chociaż jestem najmniejszy z tamtejszych wiernych, zostałem uznany za godnego, by służyć chwale Bożej. Bądźcie zdrowi w Bogu Ojcu i w Jezusie Chrystusie, naszej wspólnej nadziei” (Ignacy Antiocheński).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s