HIERONIM

Urodził się w Strydonie, położonym między Dalmacją a Panonią, w 347 r. Uczył się najpierw w swoim mieście, potem w latach 360-367 w Rzymie, gdzie przyjął chrzest w 365 r. W 373 r. powrócił do ojczyzny, a następnie udał się na Pustynię Chalcydycką, gdzie nauczył się hebrajskiego i wczytywał się w dzieła Tertuliana, Cypriana i Hilarego. W 378 r. przyjął święcenia w Antiochii. Od 380 r. zaczął pracować nad przekładem dzieł Orygenesa. Od roku 382 był sekretarzem papieża Damazego w Rzymie i prowadził spotkania ascetyczno-biblijne dla patrycjuszek. Damazy powierzył mu zadanie poprawienia dotychczasowego tłumaczenia Pisma Świętego. Po śmierci Damazego zaczął pielgrzymować do miejsc świętych. Przez Antiochię, Palestynę i Egipt, dotarł do Aleksandrii, gdzie słuchał wykładów Dydyma Ślepego. W końcu osiedlił się w Betlejem. Do 405 r. poprawiał lub tłumaczył na nowo Pismo Święte, angażując się w spory orygenesowe i stopniowo odrzucał alegoryczną interpretację Biblii. W 410 r. kierował akcją charytatywną na rzecz uciekinierów z zaatakowanego przez barbarzyńców Rzymu. Umiera w 419 r. w trakcie pisania komentarza do Księgi Jeremiasza i troszcząc się o życie duchowe mnichów.

Największą zasługą Hieronima jest dokonany przez niego przekład Biblii na język łaciński, stąd nazwano go później ‚księciem tłumaczy i egzegetów’. Przekład ów w jego czasach został poddany surowej krytyce z obawy przed judaizującą interpretacją tekstu biblijnego. Ponadto przetłumaczył Kroniki Onomastikon Euzebiusza, Homilie Orygenesa poświęcone prorokom, teksty Pachomiusza, Dydyma, itp. Zachowały się jego liczne homilie, biografie pustelników, listy oraz dzieła polemiczne.

Por. H. Pietras, Początki teologii Kościoła, Kraków 2007; C. V. Manzanares, Pisarze wczesnochrześcijańscy I-VII w., Warszawa 2001.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s