GRZEGORZ Z NAZJANZU

Urodził się około 330 r. w Arianzos w Kapadocji w zamożnej szlacheckiej rodzinie. Uczył się w szkole retorów w Cezarei Kapadockiej, poznał też chrześcijańskie szkoły Cezarei Palestyńskiej i Aleksandrii. Był przyjacielem Bazylego Wielkiego i wraz z nim ułożył Filokalia oraz dwie Reguły mnichów. W 362 roku wbrew woli wyświęcono go na kapłana, by mógł pomagać swojemu ojcu, biskupowi Nazjanzu. Był też wyświęcony na biskupa miasta Sasima, ale nigdy nie objął tej stolicy, usuwając się do Seleucji, aby tam prowadzić życie pustelnicze. W latach 379-381 jest biskupem Konstantynopola. W owym czasie wszystkie świątynie były tam w rękach arian, ale po wkroczeniu cesarza Teodozjusza zostały zwrócone prawowitym właścicielom. Po ustąpieniu ze stolicy biskupiej w Konstantynopolu Grzegorz objął tymczasowo biskupstwo Nazjanzu. Od 383 do śmierci w 390 przebywa na pustyni. Wygłasza mowy, pisze listy i poezje.

Do naszych czasów zachowało się 45 jego Mów, dzięki którym otrzymał przydomek ‚Teologa’, ponadto jego Poematy oraz Listy. Grzegorz zasłynął jako obrońca dogmatu o Trójcy Świętej. Wyraźniej mówi o boskości Ducha Świętego. Jego chrystologia zyskała aprobatę Soboru Efeskiego (431 r.) i Chalcedońskiego (451 r.). Używając terminu ‚Theotokos’ (Bogarodzicielka) w odniesieniu do Maryi okazał się prekursorem nauki Soboru Efeskiego.

Por. H. Pietras, Początki teologii Kościoła, Kraków 2007; C. V. Manzanares, Pisarze wczesnochrześcijańscy I-VII w., Warszawa 2001.

Jedna myśl w temacie “GRZEGORZ Z NAZJANZU

 1. „Chwała Ci od nas, Chryste,
  o Słowo Boże, Zbawco;
  ze światła światło wieczyste,
  Ducha świętego Dawco!
  O Światło, lśniące potrójnie,
  związane w wiary spójnię!”

  (Grzegorz z Nazjanzu – Pieśń wieczorna).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s