CYRYL JEROZOLIMSKI

Urodzony w Jerozolimie około roku 315. Tam został kapłanem, a w 348 r. wyświęcony na biskupa tego miasta przez Akacjusza z Cezarei. W toku dyskusji ariańskich padał ofiarą nieporozumień i sporów między innymi biskupami. Ponieważ był zwolennikiem wyznania nicejskiego, został trzykrotnie skazany na wygnanie. Do Jerozolimy mógł dopiero powrócić w 378 r. z rozkazu cesarza Walensa. W 381 r. wziął udział w ekumenicznym soborze w Konstantynopolu. Umarł prawdopodobnie w 387 r.

Był autorem 24 katechez, listu do cesarza Konstancjuszu i licznych homilii. Jego chrystologia ma antyariański charakter. Był pierwszym teologiem, który wyjaśnił realną obecność Ciała i Krwi Chrystusa jako konsekwencję przemiany substancji w darach ofiarnych – za przykład posłużyła mu przemiana wody w wino na weselu w Kanie Galilejskiej. Transsubstancjacja dokonuje się za sprawą Ducha Świętego, który wezwany w epiklezie zstępuje w czasie Przeistoczenia. Podkreśla też Cyryl ofiarniczy charakter Eucharystii, która jest dla niego ‚ofiarą duchową’ i ‚ofiarą przebłagalną’.

Por. H. Pietras, Początki teologii Kościoła, Kraków 2007; C. V. Manzanares, Pisarze wczesnochrześcijańscy I-VII w., Warszawa 2001.

Jedna myśl w temacie “CYRYL JEROZOLIMSKI

  1. „Pod postacią chleba dane ci jest Ciało, pod postacią wina dana ci jest Krew. Gdy tedy przyjmujesz Ciało i Krew Chrystusa, w Ciele i Krwi Jego uczestniczysz. Stajemy się nosicielami Chrystusa, gdyż Jego Ciało i Krew są dane naszym członkom” (Cyryl Jerozolimski – Katecheza o Ciele i Krwi Pańskiej).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s