BAZYLI WIELKI

Urodził się około 330 r. w Cezarei Kapadockiej. Pochodził z pobożnej i świętej rodziny. Studiował retorykę w Cezarei i Konstantynopolu, medycynę i filozofię w Atenach, gdzie zaprzyjaźnił się z Grzegorzem z Nazjanzu. Podróżował po Egipcie, Palestynie, Syrii oraz Mezopotamii, aby poznać najsławniejszych ascetów. Wspólnie z Grzegorzem z Nazjanzu ułożyli antologię tekstów Orygenesa, tzw. Filokalia oraz napisali dwie Reguły, dzięki czemu Bazyli zyskał miano twórcy monastycyzmu greckiego. W 370 r. został biskupem w Cezarei Kapadockiej i metropolitą Kapadocji. Rozwinął wówczas działalność charytatywną i odważnie przeciwstawiał się naciskom ze strony popierającego arianizm cesarza Walensa. Owocem jego sprzeciwu wobec arianizmu były dzieła teologiczne, m.in. O Duchu Świętym. Z literatury ascetycznej pozostawił po sobie Moralia i dwie Reguły dla mnichówNapisał również wiele homilii, mów, a także listów.

W swojej teologii Bazyli Wielki bronił przede wszystkim tez przyjętych na Soborze w Nicei. Jako wierny przyjaciel Atanazego dążył do pojednania zwaśnionych stron w Kościele poprzez ustalenie znaczenia problematycznych terminów teologicznych. Wprowadził zwyczaj wyznawania przez mnichów grzechów, co dało początek spowiedzi usznej.

Por. H. Pietras, Początki teologii Kościoła, Kraków 2007; C. V. Manzanares, Pisarze wczesnochrześcijańscy I-VII w., Warszawa 2001.

Jedna myśl w temacie “BAZYLI WIELKI

  1. „O wiecznym życiu i drodze do niego opowiada nam dokładnie Pismo święte, odsłaniając przerastające nasz rozum tajemnice. Dopóki wszakże jesteśmy młodzi, by móc zrozumieć całą głębię zawartych w nim myśli, musimy na razie ćwiczyć wzrok duszy naszej na innych pismach, takich, co z Księgami świętymi nie pozostają w sprzeczności, przeciwnie, odbijają w sobie ich treść, lecz tylko niby cienie lub zwierciadła” (Bazyli Wielki, Do młodzieńców, O pożytku z czytania pism pogańskich).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s